Avoin kirje 15- vuotiaalle 💜

Rakas Ykkönen,
täytit juuri 15v, onnea! Niin kuin juteltiin autossa, tuntuu että olet ollut 15 jo pitkään, ihan käsittämätöntä että eilen olit vielä ”vasta” 14. Näin se on aina ollut kyllä sun kanssa – tunnut juoksevan askeleen edellä, kasvat ja kypsyt nopeammin kuin me vanhemmat sun mukana.

Olet jo niin monessa asiassa ”aikuinen”: kannat vastuun omasta opiskelusta ja ennen kaikkea opiskelutaidoista, mietit kesätöitä, hankit TET-paikat, käyt treeneissä ja fyssarilla.

Mutta muistathan että me oltaisiin aivan yhtä ylpeitä ja innoissamme susta, vaikka et osaisi edes kengännauhojasi sitoa?

Mulle viikon paras hetki on aina se, kun saan olla sulle avuksi, sun lähellä ja sun tukena. Halata ja kannustaa, kuunnella ja kuskata. Me isäsi kanssa usein joudutaan vähän vääntämään siitä, kuka SAA hakea sut, koska se puoli tuntia autossa sun kanssa kahdestaan on niin tärkeää meille.

Toivon, että uskallat olla myös heikko ja tarvitseva, se on taito joka kantaa aikuisuudessakin paljon, ihan joka päiväisessä elämässä.

Frank Martela sanoi eräässä tilaisuudessa että ihmisen onnellisuuteen tarvitaan sekä itselle merkityksellisiä, hyviä asioita että muille tehtyjä hyviä asioita. Merkityksellisyyden tunne taas syntyy mm. siitä, kun saa auttaa toisia. Niin ajattele sitä vaikka niin, että kun annat meidän muiden olla sulle apuna ja tukena, autat itse asiassa meitä olemaan onnellisia.

Sinä teet meistä onnellisen joka päivä, ihan vain sillä että olet olemassa. Olit ollut meillä haaveissa jo kauan ennen kuin alettiin sua odottaa, enkä olisi silti voinut uskoa tai kuvitella miten ihanaa elämä sun kanssa on ollut.

Sun hymy täyttää kokonaisen voimistelukatsomon lämmöllä.

Sun olemus rauhoittaa sähäkänkin kaverin.

Sun viisaus auttaa myös mua aikuisena tiukoissa hetkissä.

Sun ympärillä ihmisten on hyvä olla. Se on upea asia ja hyvä tavoite elämässä.

 

Kiitos, että olet meillä lainassa vielä hetken❤️

 

Ihanaa syntymäpäivää maailman rakkain!